Plac Wojska Polskiego 28,05-075 Warszawa
22 773 40 03
sekretariat.sp174@eduwarszawa.pl

Biologia w klasie 7

Biologia w klasie 7

W dniu 30.03.2023r na lekcji biologii  w klasie 7, Pani Ewa zaproponowała uczennicom i uczniom wykonanie modelu ludzkich płuc. Konstrukcje powstały z przyniesionych pustych plastikowych butelek, rurek do napojów,  baloników, gumek recepturek, gumowych jednorazowych rękawiczek i plasteliny.

Dzięki temu, wiemy, że proces wentylacji płuc zachodzi po następujących po sobie wdechom i wydechom. W procesie tym uczestniczą mięśnie oddechowe. Skurcz mięśni oddechowych – zwiększenie objętości klatki piersiowej – WDECH, a następnie rozkurcz mięśni międzyżebrowych-żebra opadają-WYDECH.

Ciekawostki na temat:

Ile oddechów robimy w ciągu życia? W ciągu całego życia wykonujemy około 500 milionów oddechów, co na minutę daje około 18 oddechów, tak to powinno wyglądać u dorosłego człowieka.

Płuca a pływanie. Człowiek w toku ewolucji zatracił instynktowną umiejętność pływania, szczególnie w życiu dorosłym. Co ciekawe w unoszeniu się nad wodą pomagają właśnie płuca, ponieważ są jedynym organem, który nie idzie od razu na dno.

Jak duże są płuca? Rozłożone na płasko (wraz ze wszystkimi pęcherzykami) płuca mają powierzchnię…… kortu tenisowego, to ponad 260 metrów kwadratowych.