30 LAT. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 174 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

To już trzydzieści lat istnienia Szkoły Podstawowej nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki. Tyle lat trwa już nasza podróż. Przez ten czas wypuściliśmy spod naszych skrzydeł kilka tysięcy absolwentów. Każdemu z nich oddaliśmy całe swoje serce, pokazywaliśmy im, że świat stoi  przed nimi otworem. Powtarzaliśmy im, że są wspaniali, a my w nich wierzymy!

Szkołę Podstawową nr 4 w Wesołej uroczyście otworzono 31 sierpnia 1993 roku. 1 września 1993 roku szkolne drzwi otworzyła ówczesna dyrektor Pani Jolanta Ilewicz.  Prawie 5 lat później 29 maja 1998 roku nastąpiło nadanie Szkole imienia Tadeusza Kościuszki, a 29 stycznia 1999 roku uroczyste wręczenie Sztandaru od Rady Szkoły. W 2004 roku Wesoła przyłączyła się do Warszawy i od tego czasu Szkoła ma nr 174. Od roku szkolnego 2005/2006 w naszej szkole utworzono oddziały integracyjne, kiedy dyrektorem szkoły była Pani Ewa Skolimowska. I tak jest do dziś. Początkowo założenia były takie, że będzie to lokalna placówka dla dzieci pracowników i żołnierzy miejscowej jednostki wojskowej. Czas pokazał jednak, jak wiele zmieniło się przez te wszystkie lata. Nie zostaliśmy na etapie lokalnej, osiedlowej szkoły, ale zaczęliśmy się rozrastać. Dziś jesteśmy jedyną szkołą z klasami integracyjnymi w dzielnicy. Uczą się u nas nie tyko dzieci z dzielnicy, ale również z okolicznych dzielnic i miejscowości. Stało się oczywiste, że szkoła musi zostać rozbudowana. Obecny dyrektor, Pan Paweł Krajewski, przy ogromnym wsparciu władz dzielnicy, doprowadził do tego, że mamy nowe, spełniające europejskie standardy skrzydło szkoły, z którego korzystają przede wszystkim uczniowie klas IV-VIII. Budowa naszej części rozpoczęła się w 2019 roku, a już pod koniec 2021 roku została przekazana do użytku uczniom i nauczycielom. Nasza szkoła jest mała i kameralna, a atmosfera w niej panująca jest przyjazna uczniowi. Posiadamy odpowiednio przygotowaną do pracy w oddziałach integracyjnych kadrę pedagogiczną oraz odpowiednie zaplecze dydaktyczne. Dzieci o zróżnicowanych możliwościach edukacyjnych znają tu właściwe warunki do swojego rozwoju.

Dnia 24 marca 2023 r. odbyła się uroczystość z okazji naszego jubileuszu, na którą przybyli zaproszeni goście Burmistrz  Dzielnicy Wesoła Marian Mahor wraz ze swoimi zastępcami Aleksandrą Paradowską i Krzysztofem Kacprzakiem oraz inni zaproszeni goście, przyjaciele szkoły, rodzice. Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Radny Stefan Słowikowski, który jest przyjacielem szkoły od początków jej istnienia, Burmistrz Marian Mahor oraz Dyrektor Szkoły Paweł Krajewski. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali przedstawienie związane z patronem szkoły oraz część artystyczną z występami uczniów. Polonez Kościuszki zakończył część oficjalną. Z okazji jubileuszu szkoły zaprezentowane zostały prace plastyczne, stworzony został film promujący szkołę, przygotowana gazetka szkolna z poezją szkolną, a w wszystko z ogromnym zaangażowaniem naszych uczniów i z pomocą rodziców. Niezmiernie cieszy nas, że mogliśmy podzielić się serdeczną atmosferą panującą w szkole, w której wszyscy stanowimy zgraną wspólnotę. A naszej jubilatce – Szkole życzymy kolejnych wspaniałych lat!

Anna Marczuk

Marta Patoka