Klasa IIIa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W ostatnim czasie mieliśmy okazję skorzystać z lekcji muzealnej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Była to nasza pierwsza wizyta w tym miejscu, niemniej od samego wejścia byliśmy pod wrażeniem ogromu przestrzeni i nowoczesności budynku. Przyjechaliśmy na lekcję o najsłynniejszym polsko-żydowskim działaczu na rzecz dzieci, czyli o Januszu Korczaku. Nie wiedzieliśmy za dużo o tej postaci, dlatego z zainteresowaniem słuchaliśmy historii o dzieciństwie Henryka Goldszmita i tego, jak ono wpłynęło na jego dalszą pracę. Usłyszeliśmy o Domu Sierot, o zasadach tam panujących, o sądach koleżeńskich i innych niezwykłych inicjatywach. Zgodnie uznaliśmy, że to osoba, która ma ogromny wkład w pracę na rzecz praw dziecka i z chęcią dowiemy się o nim jeszcze więcej, już we własnym zakresie.

Anna Marczuk