Papieskie Dzieła Misyjne

Zostały założone w XIX i XX wieku. Miały za cel budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła Katolickiego: dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.

Poszczególne Papieskie Dzieła Misyjne: wspieranie działalności misyjnej w kościele katolickim na całym świecie; pomoc w kształceniu i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego w krajach misyjnych; pomoc w budowie i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach; budzenie stowarzyszenie uwrażliwiające polskie dzieci w wieku szkolnym na potrzeby swoich rówieśników na całym świecie.

Celem misji katolickich jest głoszenie Chrystusa i Ewangelii oraz przekazywanie wiary. Misje skierowane są do każdego człowieka i całego człowieka. Kilka dekad temu tylko nieliczni misjonarze mogli wyjechać z Polski. Dlatego polscy duchowni nie wyjeżdżali na misje do lat 70 XX wieku. Dziś polskich misjonarzy jest blisko 2000 pracujących w 97 krajach. Księża wyjeżdżając na misje podpisują kontrakt na minimum 6 lat. Pierwsze lata to poznanie języka i przyzwyczajenie się do tamtejszych warunków. Niektórzy zostają całe życie. Misjonarze prowadzą szkoły i przedszkola, ośrodki zdrowia, przychodnie, sierocińce dla dzieci, małe zakłady spółdzielcze. Prowadzą adopcję na odległość. Budują też kaplice i kościoły, które stają się lokalnymi centrami pomocy i nauki. Mieszkają w środku dżungli i dzielnicach nędzy wielu miast, pomagają i organizują pomoc poprzez zbiórki pieniędzy na całym świecie.

Chcąc przybliżyć naszym dzieciom i młodzieży pracę misjonarzy, siostra Agnieszka zaprosiła do naszej szkoły księdza misjonarza Juana z Argentyny i księdza Eryka z Togo.