Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w Ib

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, obchodzony w rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to wspaniałe wydarzenie – radosne, ale z bardzo poważnym przesłaniem. Podejmowane w tym dniu inicjatywy mają na celu zwrócenie uwagi na sytuację dzieci na całym świecie, ich prawa oraz przypadki ich łamania.  W tym roku, zgodnie z decyzją UNICEF, celem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka było przeciwdziałanie dyskryminacji poprzez podkreślanie, że wszystkie dzieci mają takie same prawa, niezależnie od miejsca zamieszkania, koloru skóry, przynależności kulturowej, wyznania, płci czy niepełnosprawności a „podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków życia i rozwoju dla wszystkich dzieci”(UNICEF)

Zaangażowani w obchody tak ważnego święta uczniowie klasy Ib, ubrani w niebieskie stroje w ramach solidarności z rówieśnikami na całym świecie, uczestniczyli w warsztatach, podczas których poznali lub przypomnieli sobie swoje prawa, dowiedzieli się, że są to prawa wszystkich dzieci, które, niestety, nie wszędzie są przestrzegane. Mieli okazję porozmawiać o tym, gdzie szukać pomocy w sytuacjach, kiedy te prawa nie są respektowane i kiedy komuś dzieje się krzywda, dowiedzieli się, co to jest różnorodność oraz co dokładnie kryje się pod pojęciem tolerancji. W ramach utrwalenia wiadomości pierwszaki wykonały pracę plastyczną pt.: Moje prawa – moja tarcza a na zakończenie bawiły się przy Piosence o prawach dziecka w wykonaniu Orkiestry Dni Naszych.

Mamy nadzieję, że za sprawą licznych działań podejmowanych na całym świecie, w których w tym roku uczestniczyliśmy, głos dzieci, którym dzieje się  krzywda i których prawa są łamane zostanie usłyszany a ich sytuacja szybko ulegnie zmianie.