Trening Umiejętności Społecznych

Zakończyły się bezpłatnie prowadzone w naszej szkole zajęcia z TUS. Była to grupowa forma pracy z dziećmi i młodzieżą, podczas której kształtowane były umiejętności prospołeczne takie jaki: słuchanie, rozpoczynanie rozmowy oraz jej prowadzenie, dziękowanie, przedstawianie się, przedstawianie innych osób, ćwiczona była komunikacja, rozwijana jest inteligencja emocjonalna, czyli znajomość własnych uczuć oraz umiejętność ich wyrażania, radzenie sobie ze złością oraz strachem.

Nauka poprzez zabawę, prowadzona była za pomocą czterech kroków takich jak:

modelowanie (odtworzenie przez uczestników zajęć zachowań składających się na daną umiejętność), odgrywanie ról (przetrenowanie właściwych społecznych zachowań),

udzielanie i otrzymywanie informacji zwrotnych (określenie  poprawności przedstawionej umiejętności oraz udzielenie informacji zwrotnej po odegraniu roli), generalizację (wykorzystywanie nabytych umiejętności przez dzieci w życiu codziennym).

Na zakończenie zajęć zrobiłyśmy wystawę prac wykonywanych przez uczestników, każdy otrzymał drobny upominek i okolicznościowe medale.

Ilona Babulewicz

Katarzyna Kalbarczyk