Wycieczka do sądu

W piątek 03.03.2023r klasa 7 wybrała się na zajęcia edukacyjne do Sądu Okręgowego w Warszawie. Celem zorganizowanych zajęć było przybliżenie pracy sędziego i wymiaru sprawiedliwości.  Zajęcia prowadziła pani sędzia Anna Kucharska. Uczestniczyliśmy w symulacji, inscenizacji rozprawy sądowej dotyczącej jazdy samochodem pod wpływem alkoholu oraz udzielania środka odurzającego osobie nieletniej. Czym jest symulacja, inscenizacja rozprawy, procesu? To metoda edukacyjna, dzięki której można uczyć każdego – od ucznia i studenta po aplikanta i profesjonalistę. Uczniów uczy się, jak działa „teatr sądowy” i na czym polegają „role” sądowe -adwokata, prokuratora, sędziego, biegłego, świadka. Symulacja procesu jest świetnym pomysłem na połączenie nauki  z ciekawym, realnym doświadczeniem (czasem nawet zabawą). To forma edukacji aktywnej, uczestnicy są współodpowiedzialni za powodzenie przedsięwzięcia, angażują się w nie. Uczenie poprzez symulację jest dynamiczne, nie nudzi, potrafi wciągnąć każdego.