Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Za twórcę tabliczki mnożenia uważa się Pitagorasa. Dlatego też, w wielu krajach na tabliczkę mnożenia mówi się tabliczka Pitagorasa. Co ciekawe, w Chinach znaleziono tabliczkę, której wiek szacuje się na 2300 lat. Przez to określono ją mianem „najstarszej tabliczki mnożenia” na świecie. Jej fragmenty umieszczone na zniszczonych bambusach udało się poskładać w całość naukowcom z pekińskiego uniwersytetu Tsinghua. Bambusowych tyczek buło łącznie niemal 2,5 tysiąca, większość była połamana, wymieszana ze sobą i ubrudzona błotem. Widać jednak było, że są pokryte starożytnym chińskim pismem namalowanym czarnym atramentem. Po kilku minutach kombinowania, z jej pomocą da się pomnożyć każdą kolejną liczbę od 1 do 9 oraz dziesiątkami od 10 do 90. Można też wykonać mnożenie pełnej liczby lub jej połowy w zakresie od 0,5 do 99,5. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Szkoły z Polski, USA, Kolumbii, Tajlandii i wielu innych krajów biorą udział w zabawach, grach oraz konkursach matematycznych przypominających tabliczkę mnożenia. Wszystko po to, aby potem egzamin zdać śpiewająco i zdobyć tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. I w naszej szkole udało się to wielu uczniom, ten dzień przygotowała i zorganizowała Pani Elwira , nauczycielka matematyki.

Katarzyna Kalbarczyk